Приказивање постова са ознаком zimnica. Прикажи све постове
Приказивање постова са ознаком zimnica. Прикажи све постове

субота, 16. јул 2016.

Džem od kajsija





Možda baš ovih dana razmišljate o tome da skuvate domaći džem od kajsija? Požurite onda, sezona kajsija samo što nije prošla, još se samo ponegde mogu naći lepe kajsije za džem.

недеља, 19. јун 2016.

Sok-sirup od višanja




Berba višanja je u toku. Bilo da imate neko svoje drvo ili ih kupujete na pijaci, svejedno ih iskoristite na najbolji mogući način tako što ćete pripremiti domaći sok-sirup od višanja. 
Prvi put ove godine pravim sok od višanja pa sam naravno konsultovala majku i od nje dobila ovaj recept koji vam pišem u nastavku posta.

уторак, 27. мај 2014.

Bakina riznica br. 5 - Voćkice su IN


Prelistajte najnoviji broj Bakine riznice OVDE

Za vas smo pripremile recepte za kolače sa voćem, slatku zimnicu i napitke, a u ovom broju kao novinu možete videti i Gagin prolećni meni.
Naravno, tu je i važan gost, ovaj put to je Branka sa bloga Dvi ribe, dva krumpira!

субота, 02. новембар 2013.

Zimnica-drugi deo



Ovo je drugi deo posta sa zimnicom. Prvi deo je bio sladak, a ovaj će biti uglavnom kiseo i na momente ljut ;) I ovde ću postaviti neke proverene recepte koje sam isprobala i koje svakako preporučujem.

понедељак, 14. октобар 2013.

Zimnica-prvi deo


Biće ovo veoma sladak i ukusan post ;)
Sakupila sam na jednom mestu recepte za slatko, džemove i kompote onako kako sam ih ja kuvala.  Nastavak, sa slanom zimnicom, sledi...

недеља, 06. октобар 2013.

U Pomoravkinoj kuhinji



Često, veoma često boravim tamo. Ponekad samo prošetam blogom, divim se energiji, volji i umeću koje Zorica poseduje. Toliko njenih recepata sam isprobala i uvek im se rado vraćam. Za igricu FBI rukavice koju je pokrenula Maja i u kojoj povremeno učestvujem,  izabrala sam neke recepte koje svima toplo preporučujem. Prelistajte recepte iz Pomoravkine bogate kolekcije i sigurna sam da ćete pronaći nešto po svom ukusu!

петак, 13. септембар 2013.

Slatko od šljiva



Misija uspela! I nije bila nemoguća verujte! A tako sam mislila godinama unazad...sad mi je krivo što nisam skuvala još koju teglicu, ali šljive su mi prošle i nemam nameru da ih kupujem pored onolikih svojih  koje su prerodile ove godine. Ali zato dogodine....nek je zdravlja samo....Bitan je dobar, tačan i proveren recept koji sam naravno našla kod moje drugarice Slavice na Coolinarici, a ona je inače poznata kao vrsna domaćica čije su police svake jeseni prepune pravog bogatstva u teglicama.

четвртак, 05. септембар 2013.

Pekmez od šljiva


Opiijena slatkim mirisom koji se širi iz moje kuhinje pišem vam recept za ovaj prelepi pekmez koji se peče u rerni. Veoma praktično, priznaćete, izuzmemo li troškove oko utrošene električne energije. Stavite da se peče, povremeno promešate a vi ste slobodni da radite nešto drugo za to vreme. Takoreći, pekmez koji se sam pravi.

среда, 28. август 2013.

Jedan dan na selu-kuvali smo ljutenicu


 Vreme zimnice kod mene je odavno počelo, još od kad su stigle višnje. Slatko, džem, kompot, pa onda sve ostalo po redu. Ne mnogo, od svakog voća po par teglica, da bude šaren špajzić. Sad sam stigla do ljutenice jer je tatin paradajz uveliko sazreo, čak počinje i da se suši stabljika i vreme je da se skroz obere i spakuje u teglice i flaše. Recept za ovu ljutenicu sam već napisala i objavila na blogu, evo ga ovde, pa izvolite pogledajte ako već niste.
Svoj lepo provedeni dan na selu predstaviću vam kroz nekoliko slika koje sam napravila u dvorištu i bašti.

 
 

Ljutenicu tradicionalno kuvam u selu, na kubetu koje tata podloži i prethodno pripremi i iscepka sitna drva za potpalu.  Tako je bilo i ove godine, sačekala me stara pletena korpa sa kužljicama, tako se kod nas zove onaj deo kukuruza koji ostane kad se očiste zrna, i služi za potpalu. Možda znate kako se kod vas zove?




Kasnije mama i tata pristižu u pomoć oko ljuštenja paradajza i mlevenja paprike. Krivo mi je što mi je ova slika ispala malo lošije, ali tata nije imao strpljenja da pozira još jednom ;)


I naravno, tu je stara velika šerpa u kojoj se kuva zimnica. Krčkanje u toku,povremeno mešanje pored vrelog kubeta iz čijih vratanca kulja plamen, poznati mehurići koji označavaju da je kraj vrlo blizu i to je to. Teglice su već bile spremne, oprane i sterilisane na suncu, ma prirodno je najbolje hehehe....tako kaže majka :)
I na kraju, sipanje vrele ljutenice u teglice, zatvaranje i okretanje naglavačke, kuvanje kafe i zasluženi odmor! 
Nadam se da vam se svideo post, tj. da vas nisam udavila slikama ;) Slikala sam ja i čeri paradajz, i papriku i neverovatno krupno groždje od neke nove sorte koje je ove godine prvi put rodilo, zrna su veličine kao sitnije šljive, a preslatko, uhh...ali da ne preteram, dosta je i ovoliko ;)
Do skorog vidjenja, srećno vam bilo sa pripremom zimnice!




уторак, 20. август 2013.

Slatko od smokve





Oduvek se kuvalo u našoj kući. Imali smo jednu veliku smokvu u voćnjaku iza kuće u selu, radjala je odlično tako da mama nije propuštala priliku da skuva slatko svake godine, obavezno!

петак, 09. август 2013.

Tiho pečen paradajz sa belim lukom i origanom



Dobila sam od tate čeri paradajz, pita me čovek hoću li da mi pošalje, rekoh 'ajde pošalji malo, bez neke ideje gde ću i šta ću s njim. I onda mi padne na pamet ovaj recept, tačno sam ga zapamtila od prošle godine jer su ga mnoge žene na Coolinarici spremale i mamile me. Morala sam da napravim i ja, i tek sad razumem njihovo oduševljenje! Ovo je nešto fantastično, jedva čekam da ga upotrebim u nekim hlepčićima ili serviram uz roštilj.

недеља, 28. јул 2013.

Kafanska ljutenica



Vreme zimnice je počelo! Uveliko se spremaju slatka, kompoti, džemovi, a evo stiže i paradajz na otvorenom pa je pravo vreme da vam predstavim recept za ovu ljutenicu.

недеља, 07. јул 2013.

Džem od kajsija i banana



Fantastičan spoj ukusa i mirisa prožimaju se u ovom prelepom džemu! Oduševila me je tekstura, boja, to što ne preovladava ukus banane, već tek dopunjuje aromatični ukus kajsije, predivno zaista.

уторак, 11. јун 2013.

Višnje-kompot, slatko, likeri

Kompot

 



Sezona višanja je u punom jeku! Akcija branja je bila sprovedena  ovog vikenda, ali se nismo nešto puno naradili, slab rod višanja je bio ove godine. Tolike sam planove imala, smišljala koliko ću slatka, kompota i ostalog da ostavim za zimu, ali priroda je htela drugačije. Ipak, od svega po malo naći će se ove godine u mom špajzu.

уторак, 28. мај 2013.

Džem od jagoda i kokosa



Danas sam prvi put pravila džem od jagoda ;) Odlučila sam se za ovaj recept jer je kombinacija sastojaka zaista zvučala primamljivo, mada sam pomalo strahovala od toga da li će mojim glavnim konzumentima da se dopadne. Medjutim, dete se oduševilo, a to mi je najbitnije! Za muža nije ostalo ni za probu ;)
Recept je iz jedne knjižice sa par recepata za zimnicu, od Dr. Oetkera.