Zimnica-drugi deo
Ovo je drugi deo posta sa zimnicom. Prvi deo je bio sladak, a ovaj će biti uglavnom kiseo i na momente ljut ;) I ovde ću postaviti neke proverene recepte koje sam isprobala i koje svakako preporučujem.
Cvekla u teglama
Cvekla spremljena na ovaj način ista je kao kupovna, ukus je identičan. Priprema se vrlo jednostavno, a može da vam potraje cele zime. Kod nas se obično pojede vrlo brzo ;)
Potrebno je:
cvekla (količina po želji)
kim
za rastvor
1 l
vode
2 kašike
šećera
1 kašika soli
1 kašika bibera u zrnu
0,03 l eksencije
Priprema:
Skuvajte sastojke za rastvor i ohladite ga.
Cveklu skuvajte sa korom, prohladite malo pa je oljuštite i narežite na kolutove. Poredjajte cveklu u tegle i nalijte rastvorom. Izbacite mehuriće vazduha iz tegle tako što ćete nožem lagano sa strane tegle bocnuti par puta do dna. U svaku teglu stavite prstohvat kima.
Zatvorite tegle poklopcima prethodno prebrisanim alkoholom. Poredjajte tegle u dublju šerpu i izmedju njih stavite krpe da se tegle ne bi dodirivale. Šerpu napunite vodom do visine ispod poklopca i stavite na ringlu. Zagrevajte vodu dok ne počne da šušti pa ostavite tako 5-10 minuta. Sklonite sa ringle i ostavite tako dok se potpuno ne ohladi i tek onda izvadite tegle iz vode i naredjajte ih u ostavi.
Paradajz pelat
Prvi put sam ove godine spremala paradajz na ovaj način i mogu vam reći da sam veoma zadovoljna. Veoma mi je koristan kod pripreme sosa za špagete, a Mikica ga preporučuje i za pripremu sosa za picu i za razne druge umake. Napravila sam samo dve tegle, jedna je već potrošena, a drugu već merkam za jedan specijalitet uskoro ;) Uglavnom, recept koji svakako preporučujem!
Potrebno je:
5 kg sitnijeg ili srednjeg paradajza
1 veza svežeg bosiljka
50 g šećera
so, biber
Priprema:
Prvo operite tegle i ostavite ih da se ocede. Za ovu količinu paradajza trebaće vam otprilike 5 tegli.
Paradajz operite i spuštajte ga u lonac sa ključalom vodom, vrlo kratko, pa ga izvadite rešetkastom kašikom i ubacujte u lonac sa hladnom vodom. Ne preterujte sa blanširanjem da se paradajz ne bi skuvao, ovaj postupak služi samo da bi se kožica lakše oljuštila. Oljuštite paradajz i očistite središnji deo. Stavljajte očišćeni paradajz u vanglu, dodajte šećer, biber, so i iseckane listove bosiljka, nežno promešajte i dosolite ako je potrebno.
Paradajz složite u tegle, lagano pritisnite da izadje vazduh i zatvorite poklopcima. Poredjajte tegle u visoki lonac, izmedju stavite krpe kako se tegle ne bi dodirivale i nalijte vodom da prekrije tegle. Kuvajte 40 minuta od trenutka kad proključa. Isključite i ostavite tegle u loncu dok se potpuno ne ohlade pa ih tek onda spremite.
Kiseli šampinjoni
Potrebno je:
3 kg šampinjona
3 l vode
1 kesica konzervansa
4 kesice limontusa
3 kašike šećera
6 kašike soli
nekoliko zrna bibera
3 l vode
1 kesica konzervansa
4 kesice limontusa
3 kašike šećera
6 kašike soli
nekoliko zrna bibera
Priprema:
Operite šampinjone, iseckajte ih na listiće i kuvajte u čistoj vodi oko 30
minuta. Kad su skuvani, procedite ih i operite hladnom vodom, pa ocedite. Dok se šampinjoni kuvaju napravite rastvor i dobro promešajte da se svi sastojci otope. Rastvor se ne kuva. Ne brinite ako ne možete lepo da rastvorite konzervans, sam ce se otopiti vrlo brzo.
Rastvor nalite preko šampinjona i
ostavite tako u šerpi da odstoji preko noći, a sutradan rešetkastom kašikom
rasporedite šampinjone u tegle i dopunite do vrha rastvorom.
Dobro zatvorite tegle. Ovako spremljeni šampinjoni mogu stajati duže vreme, kao zimnica.
Pikantni krastavci
1,5 kg
krastavaca
2 glavice crvenog luka
1 crvena čili papričica
4 cm rena
za rastvor
5 dl vode
150 ml sirćeta
2 dl šećera
1,5 kašika soli
biber u zrnu
2 glavice crvenog luka
1 crvena čili papričica
4 cm rena
za rastvor
5 dl vode
150 ml sirćeta
2 dl šećera
1,5 kašika soli
biber u zrnu
Priprema:
Operite povrće i narežite na kolutove krastavac i crni luk, a papričicu iseckajte na kocke. Ren iseckajte na tanke listiće, a možete ga i izostaviti ako ne volite. Povrće naizmenično redjajte u tegle.
Rastvor prokuvajte i nalijte vruće preko povrća, odmah zatvorite tegle i ostavite da se ohlade. Može se konzumirati već nakon 7 dana i jako je ukusno, a o dekorativnom momentu prosudite sami ;)
Konzerviran beli luk
(original recepta)
Veoma jednostavno i brzo se priprema, jako je aromatičan i ukusan, i najbolje paše uz roštilj. Puno argumenata za probu, zar ne mislite tako?
Potrebno je:
beli luk (količina po želji)
sirće-koliko je potrebno
po 1 kašika soli na teglu od 700 ml
listovi svežeg peršuna
Priprema:
Očistite beli luk na češnjeve, poredjajte u teglu i posolite. Napunite teglu sirćetom i odozgo stavite listove peršuna. Zatvorite teglu i odložite neko vreme dok se luk ne ukiseli.
Mešana salata
(original recepta)
Salata koja se sprema poslednja, od onoga što ostane u bašti. Povrće možete po vašem ukusu dodati ili oduzeti, bitno je da je količina ova koja je navedena u receptu. Salata je odlična, taman kisela koliko treba i dobro će vam doći zimi kao rakijsko meze ;)
Potrebno je:
3 kg
kupusa
3 kg
zelenog paradajza
3 kg crvene paprike
2 kg šargarepe
2 kg sitnih krastavaca
1 l sirćeta
150 g šećera
150 g soli
1 vinobran
3 kg crvene paprike
2 kg šargarepe
2 kg sitnih krastavaca
1 l sirćeta
150 g šećera
150 g soli
1 vinobran
Priprema:
Povrće operite i iseckajte. Kupus narendajte na krupnije, a ostalo povrće iseckajte na krugove. Tako pripremljeno povrće stavite u veću posudu, najbolje dubok lonac, i zalijte rastvorom koji ste dobro promešali da bi se šećer, so i vinobran rastopili. Rastvor se ne kuva! Promešajte povrće, pokrijte stolnjakom i ostavite da odstoji 24 h, povremeno promešajte. Napunite tegle i zalijte ih preostalim sokom koji je povrće pustilo, pritisnite plastičnim držačima i zatvorite tegle.
Zeleni paradajz u teglama
Jako aromatična, ljuta salata koju svakako treba da napravite dok još ima zelenog paradajza na pijaci. Oduševiće vas ukusom!
Potrebno je:
za rastvor
1 šoljica
soli
500 ml ulja
500 ml sirćeta
200 gr šećera
200 ml vode
1 kesica konzervansa
500 ml ulja
500 ml sirćeta
200 gr šećera
200 ml vode
1 kesica konzervansa
povrće
5 kg sitnijeg zelenog paradajza
25 kom ljutih crvenih papričica
1 vezica peršunovog lista
3-4 veće glavice belog luka
25 kom ljutih crvenih papričica
1 vezica peršunovog lista
3-4 veće glavice belog luka
1 vezica
celerovog lista
Priprema:
Prvo skuvajte rastvor i ostavite da se ohladi pa tek onda dodajte konzervans i mešajte dok se ne otopi.
Paradajz operite, osušite i stavite ga u pleh da se peče, vrlo kratko, čim se podigne kožica gotov je. Sitniji paradajz ostavite ceo, a onaj malo krupniji presecite na pola zbog lakšeg redjanja u tegli. Papričice malo propeckajte na plotni, tek toliko da dobiju crne tačkice. Tako neoljuštene presecite ih na 3-4 dela. Stavite paradajz i papričice u dublju šerpu. Dodajte iseckan peršunov i celerov list i iseckani beli luk. Prelijte povrće hladnim rastvorom i ostavite 24 sata da odstoji uz povremeno mešanje. Napunite tegle povrćem, dopunite ih rastvorom, zatvorite i odložite.
Takodje, recepti koje preporučujem, a koje sam već objavila su:
1. Kafanska ljutenica
2.Tiho pečen paradajz sa belim lukom i origanom
3.Ljute papričice za zimu
Sve izgleda apsolutno savršeno i još jednom svaka čast na ovakvoj zimnici!
ОдговориИзбришиUh, aj sad da ti pokvarim iluziju, nije sve spremljeno ove godine, ima nekih starih slika ;) Hvala ti, ovo su stvarno odlični recepti i svima ih preporučujem!
ИзбришиZimnicu ne spremam, osim nekoliko stvari,ali tebi svaka čast.Uživaj u njoj ove zime i prijatno vam bilo!!
ОдговориИзбришиHvala Zorice. Ove godine sam akcenat stavila na slatku zimnicu, ali generalno, više sam za kiselu ;)
ИзбришиPredivna zimnica i fotkice, ne znam da li mi je bolji slatki ili slani krug, ali odusevljena sam svime... sve je tako lepo pripremljeno, svaka cast.:)))
ОдговориИзбришиHvala Lana! Možda je fraza, ali kad se radi s ljubavlju, onda izgleda najlepše ;)
Избриши